Fotoğraflar

Bağış Listesi

Dünyada yetim çocuklar

• Her 15 saniyede Afrika’da bir çocuk daha AİDS hastalığı yüzünden anne babasını kaybederek yetim duruma düşüyor.

• Günde 5760 çocuk daha yetim kalıyor.

• Sadece Afrika kıtasında bir yıl içinde 2.102.400 çocuk yetim kalıyor.

• 43.000.000 yetim hayatının 10 yılını yetimhanelerde ve yetiştirme yurtlarında geçiriyor

• Her yıl 250 bin çocuk evlatlık veriliyor

• Her yıl 14 milyon çocuk yetimhanelerde 18 yaşını dolduruyor ve devlet korumasından çıkartılıyor.

• Günde 38.493 çocuk 18 yaşını doldurarak devletin korumasından çıkartılıyor.

• Her 2.2 saniyede bir, büyüdüğü yetimhane veya yetiştirme yurdu dışında gidecek yeri olmayan bir yetim, yaşını doldurduğu için yetimhane ve yetiştirme yurtlarından çıkmak zorunda kalıyor.

• Ukrayna ve Rusya’da yetimhaneden ayrılan çocukların yüzde 10 ile yüzde 15’i suça karışıyor, kızların yüzde 60’ı fuhuşa sürükleniyor. Erkeklerin yüzde 70’i ise cinayet, soygun gibi ağır suçlara karışıyor.

Pakistanlı Yetimlerin Kutlu Günü

Kutlu Doğum vesilesiyle Pakistan’ın başkenti İslamabad’da 500 yetim çocuğun sevindirildiği geniş katılımlı bir program gerçekleştirildi.

20 farkli ülkede yetim cocukları sevindirmek için çeşitli faaliyetler yürüten Kimse Yok Mu, bu kez rotasını Pakistanlı yetimlere çevirdi. Pakistan’ın başkenti İslamabad ve çevresinde bulunan yetimhaneleri bizzat ziyaret eden Kimse Yok Mu yetkilileri, ihtiyaçları yerinde gözlemledi. 7 farkli yetimhane ve 1 kadın sığınma evinden  toplam 500 yetim çocuğa  önceden tek tek ölçüleri alınarak hazırlanan  kıyafet ve ayakkabılar hediye edildi.

Başkent İslamabad valisi Tarık Pirzada, İslamabad Belediye Başkani Tahir Shahbaz, Pakistan Türkiye Büyükelçiliği’nden 3. Katip Sefa Öztürk ve Güvenlikten Sorumlu Müsteşar Muzaffer Erkan, Pak-Türk Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ünal Tosur ve Pakistanlı işadamlarının katılımıyla gerçekleşen programda, salonda bulunan 500 yetim çocukla birlikte topluca yemek yenildi. Gecenin sonunda dağıtılan kırtasiye, oyuncak ve gıda malzemeleriyle mutlulukları ikiye katlanan çocuklar unutamayacakları bir gün geçirdi.

Dünyada Milyonlarca Çoçuk Yetim, Onlara İyiliklerinizle Yetin !

Kimse Yok Mu, yaşadıkları coğrafyada yalnız başlarına kalmış; Filistinli, Sudanlı, Endonezyalı, Somalili yetimlere yardım elini uzatıyor. Farklı coğrafyalarda aynı kaderi paylaşan, aynı acıyı yaşayan Dünya Yetimleri, yarınlarına ışık olacak, kendilerine uzanacak şefkat elini bekliyor.

Reyhan Karaca

Türk pop müziğin buğulu sesi olarak bilinen sanatçının profesyonel müzik çalışmaları 1987 yılında başladı. Birçok ünlü isime vokal ve enstrüman ile eşlik etti. 1988 yılında Melih Kibar ile Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye elemelerinde solistlik yaptı. 1990 yılında Zerrin Özer'e vokal ve enstrümanla eşlik etmeye başladı ve yedi sene beraber çalıştılar.

1991 yılında İzel ve Can Uğurluer ile birlikte düet yaptığı, sözleri Aysel Gürel, müziği Şevket Uğurluer'e ait "İki Dakika" adlı şarkıyla Türkiye'yi, İtalya'da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil ettiler ve 44 puanla o yıla kadar Türkiye adına elde edilen en iyi derecelerden biriyle 12. oldular.

Yarışmanın ardından albüm teklifleri almaya başlayan sanatçı, 1993 yılında Başlangıç adlı ilk stüdyo albümünü Garo Mafyan direktörlüğünde hazırlayıp yayınladı. 1995 senesinde, başrollerini Aydan Şener ve Tolga Savacı'nın paylaştığı Gölge Çiçeği adlı dizinin müziğini seslendirerek asıl başarıyı yakaladı. Sözleri Aysel Gürel'e, müziği ise Volkan Gücer'e ait olan dizi ile aynı ismi taşıyan şarkı büyük ilgi ve beğeni topladı.[kaynak belirtilmeli] Reyhan Karaca, isimini duyurmaya başlamasıyla beraber yoğun bir şekilde albüm çıkarma hazırlıklarına devam etti.[kaynak belirtilmeli]
20 Mayıs 1997 tarihinde Sevdik Sevdalandık adlı 2. stüdyo albümünü piyasaya süren Reyhan Karaca, albüme ismini de veren çalışmasıyla yurt içi ve yurt dışından tam not aldı ve radyo ve TV lerde haftalarca 1 numarada kaldı.[kaynak belirtilmeli] Şarkının klibi Avrupa MTV'de Türkiye'den ödül alan nadir kliplerin arasında yer aldı.[kaynak belirtilmeli] Karaca, Sevdik Sevdalandık albümüyle Kral TV Video Müzik Ödülleri En iyi çıkış yapan kadın sanatçı kategorisinde ödül kazandı. Ayrıca sanatçı bu albümüyle senenin en çok satan albümlerinden birine de imza atmış oldu.[kaynak belirtilmeli]
10 Ocak 2000 tarihinde Yaman Olacak adlı 3. stüdyo albümünü müzikseverlerin beğenisine sunan sanatçı, albümün yapım aşamasında Mustafa Sandal, Ferda Anıl Yarkın, Feyyaz Kuruş, Aysel Gürel, Ozan Çolakoğlu, Ali Güven, Orhan Gencebay, Burçin Birben, Metin Özülkü, Eda Özülkü, Zeynep Talu, Mert Ekren, Barış Aryay, Özgür Buldum gibi isimlerle bir araya geldi. Albüm içerisinde bulunan "Yaman Olacak", "Gidesim Gelmiyor" ve "Sensizim" adlı parçalarına klip çeken sanatçının albümü bu eserlerle öne çıkarılsa da, albümünde klip çekilmeyen "İki Gözüm" isimli parçası aradan zaman geçtikten sonra patladı.[kaynak belirtilmeli] Sanatçı bu albümüyle Sevdik Sevdalandık albümünün satış rakamını geçmeyi başardı ve senenin en çok satan albümlerinden birisine de imzasını atmış oldu.

Arka Plan

Siz de bir yetim üstlenin

Dünyadaki yetim çocukların eğitim, gıda, giyim ve kırtasiye ihtiyaçlarının karşılanarak mağduriyetlerinin en aza indirilmesi amaçlanırken; aynı zamanda yetimhane yapımı ve yetimhane koşullarının iyileştirilmesiyle de yetimlerin hayat şartlarının iyileştirilmesi hedefleniyor. Kimse Yok Mu, hayırsever ve gönüllülerin destekleriyle proje kapsamında yetimhanelerin yeniden yapılması, yetimhane koşullarının iyileştirilerek tamir ve bakımının yanında yetimlerin her türlü sosyal etkinlik ihtiyaçlarını karşılayacak.

Başlatılan proje kapsamında bir yetime sahip çıkmanın aylık maliyeti 30 USD, yıllık maliyeti 360 USD olarak belirlenmiştir. Bir yetimin bir yıllık maliyeti karşılanabileceği gibi yardımseverler aynı zamanda isterlerse 360 USD'den daha az miktarda yapılan bağışlar için oluşturulan Yetim Fonuna imkânları nispetinde bağışta bulunabilmektedir. Kampanyaya destek veren yardımseverlerimiz, 360 USD ve daha yüksek miktarda bağışta bulunduğunda kendisine bir yıllığına bir yetim zimmetlenecektir. 360 USD’nin altındaki bağışlar ise yetimhanelerde kalan yetim ve yoksul öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanmasında ve yetimlerin şartlarının iyileştirilmesinde kullanılacaktır.

Yardım götürülen ülkeler

Kimse Yok Mu Derneği yetim projesi kapsamında aşağıda bulunan ülkelerin yetim çocuklarına yardımlarını ulaştırıyor: 

 • Afganistan
 • Gazze
 • Nepal
 • Tanzanya
 • Bangladeş
 • Güney Sudan
 • Orta Afrika
 • Burundi
 • Benin
 • Cibuti
 • Senegal
 • Pakistan
 • Cape Verde
 • Komor Adaları
 • Somali
 • Bangladeş
 • Endonezya
 • Myanmar
 • Sudan

Gönüllüler, yetimlere unutamayacakları bir gün yaşattı

Kimse Yok Mu Marmara Şubesi’nin hazırladığı ‘100 Gülen Yüz’ projesi kapsamında İstanbul Anadolu yakasında yaşayan 100 yetim çocuk, unutamayacakları bir gün yaşadı.

Yetimler, önce birbirinden güzel ayakkabı, pantolon, tişört, çorap gibi ürünlerden dilediğini aldı. Ardından yetim çocuklar, aileleri, gönüllü ve yardımseverler ile birlikte büyük bir piknik organizasyonuna katılarak gönüllerince eğlendiler. Şubenin Baran İyilik Merkezi’nde giyindirilen yetimler sevinçlerinin ardından Polonezköy’de bulunan piknik alanına götürüldü. Piknik boyunca doyasıya eğlenen yetim ve ailelerin sevincine Kimse Yok Mu gönüllüleri ve yardımseverlerde ortak oldu.

Piknik organizasyonu çerçevesinde, animasyon gösterileri ve yarışmalar düzenlenerek yetimler, kurulan oyun parkında gönüllerince eğlendiler. Yemekler yenildi, etkinlikte yarışmalar düzenlenip çocuklara çeşitli hediyeler dağıtıldı, ayrıca alanda çocukların vazgeçilmezi olan patlamış mısır, pamuk şekeri, çikolatalar ikram edildi. Kimse Yok Mu Marmara Şubesi tarafından düzenlenen organizasyon sonrası mutluluğu gözlerinden okunan yetimler, böyle mutlu bir gün geçirmelerine vesile olan Kimse Yok Mu gönüllülerine ve hayırseverlere teşekkür ettiler.

"ONLARIN GÜLEN YÜZÜNÜ GÖRMEK HER ŞEYE DEĞER"

Her ay 300 aileye yardım ettiklerini söyleyen Kimse Yok Mu Marmara Şubesi Müdürü Eyüp Tok, "Bu kez yetim ve öksüz ailelerin çocuklarına yönelik bir çalışma yaptık. Bu çocuklar zaten anne ya da babalarını kaybetmişler. Hep birlikte bu çocukların akan gözyaşlarını mutluluk gözyaşlarına dönüştürmek istedik. Onlara yalnız olmadıklarını hissettirdik. Bir tür psikolojik rehabilitasyon yöntemiyle onlara giydirdik. Onların gülen yüzünü görmek her şey’e değer onlar bizim emanetimiz diye konuştu. Ayrıca bizim her daim yanımızda olan gönüllülerimize, hayırseverlerimize ve sponsorlarımıza, yetimlerimize bu mutlu günü yaşattıkları için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Tok, tüm vatandaşları YETIM yazarak 5777'ye mesaj atarak çocuklara yardım etmeye çağırdı.

Bağışta bulunmak için

 • Kredi kartınızla,"Yetim" kampanyasına online bağış yapabilirsiniz.
 • Yurtdışı banka hesaplarımıza, açıklama alanına "Yetim" yazarak EFT/Havale göndererek bağışta bulunabilirsiniz.
 • TURKCELL, VODAFONE VE AVEA tüm hatlardan "Yetim" yazıp 5777'ye göndererek, 5 TL bağışta bulunabilirsiniz.

Kimse Yok Mu Somaliland yetimlerine sahip çıkıyor

 

 

Somalilandlı yetim Abdurrahman'ın hikâyesi

Somalilandlı küçük yetim Abdurrahman Muhammed Ömer, neden yetimhanede bulunduğunu anlatıyor.

Kayahan Sudanlı Yetim Adil Muhammed'e sahip çıktı

Usta Sanatçı Kayahan herkese örnek olacak bir davranışa imza attı. Kimse Yok Mu tarafından başlatılan Yetim kampanyasına destek olan Kayahan ve ailesi, Sudanlı yetim Adil Muhammed'e sahip çıktı.

 

Belki de çok uzaklarda bir yetim bekler yolunu

Dünyada bulunan milyonlarca yetim, kendilerine uzatılacak yardım elini bekler. Onlara el uzatacak Kimse Yok Mu?

Yetim Yardımları

Dünyada, anne babasını çeşitli nedenlerden kaybetmiş 400 milyona yakın yetim çocuk var. Şanslı olan yetimlerin bir kısmı akrabalarının yanında ve yetimhanelerde hayatlarına devam ederken, diğer bir kısmı uygunsuz koşullarda hatta sokaklarda hayat mücadelesi veriyor.

İnsanca yaşamak bir çocuğun en temel hakkıyken, dünya üzerinde oynanan kirli oyunların bir parçası haline getirilen yetimler, insanlık için bir ayıp ve suç unsuru haline getiriliyor. Kimse Yok Mu, yetimler üzerinde oynan bu oyunların önüne geçmek, hak ettikleri hayatları yaşamalarına destek olmak ve kimsesizliklerini unutturmak maksadıyla çalışmalar yürütüyor.

Yetimlerin gıda, barınma, giysi ve kırtasiye ihtiyaçlarını karşılayan Kimse Yok Mu, dünyanın 20 farklı ülkesindeki yetimlere insani yardım ulaştırıyor.

Kayahan ve ailesi Sudan’lı yetim Adil Muhammed’e sahip çıktı

Ünlü sanatçı Kayahan, Kimse Yok Mu’nun Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla başlattığı yetim kampanyası dahilinde 9 yaşındaki Sudanlı Adil Muhammed'e sahip çıktı. Anne ve babasını kaybeden Adil'in eğitim, hastane ve barınma masraflarını bir sene süreyle Acar ailesi karşılayacak.

Kayahan ve ailesi, katıldığı Radyolar Ortak Yayın Programı'nı arayarak sponsor olduğu yetim çocuğun fotoğrafının yer aldığı teşekkür belgesini görünce duygu dolu anlar yaşadığını ifade etti.Kayahan, canlı yayında "Peygamber Efendimiz'in Kutlu Doğum Haftası'nda ben en büyük hediyeyi aldım. Teşekkür belgesini elime aldıktan sonra kızımı ve eşimi yanıma çağırdım yetimin yüzünü gördük hepimizin gözleri doldu yani yüreğimizi bir kere daha fark ettik. Buna siz vesile oldunuz Allah sizlerden razı olsun." dedi.

Aslı'nın Çeyizindeki Altını Somali'ye Bağışlamıştı

Ünlü müzisyen, Somali yardım gecesinde kızı Aslı'nın çeyizi için sakladığı altınını programa getirerek Somalili çocuklar için bağışlamıştı. O gün gözlerinin dolduğunu belirten Kayahan ise duygularını şöyle dile getirdi: "Estağfurullah, estağfurullah. Bunların hepsi görev, insan olana görev bunlar. O gün benim de gözüm dolmuştu. Aslı Gönül'ün çeyizinden bir şey veriyor olması, bir şeyi verirken manalandırmak çok önemli. Bir mana yüklemek gerek. Oradan bir şeyi çıkartıp kardeşi için vermesi insanlık için insanı kendine getirmek için gerekli güzel duygular. Peygamber Efendimizin dediği gibi olan olmayana vermeli bu dünyada denge başka türlü kurulamaz." Ünlü sanatçı, yolu sevgiden geçen herkesi cep telefonundan 'Yetim' yazıp 5777'ye kısa mesaj atarak 5 lira bağışta bulunmaya çağırdı.

Rabbime, Resulüme Ve Atatürk'e Sonuna Kadar Bağlıyım

Türkiye Müzik Ödülleri töreninde yaptığı ve gündeme damgasını vuran açıklamalarına da değinen Kayahan şunları ifade etti: "Zannediyorum kimi insanlar bir şeyleri yanlış anlamışlar bu arada onu da dillendirmeliyim. Sizler iyi bilirsiniz; ben hem bu memleketin şehitlerine hem Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e hem de Rabbim'e hem de Resulü'ne sonuna kadar bağlıyım. Bedenimde hepsini birlikte yaşatabiliyorum. Sakın yanlış anlamasınlar bunlar bizim temel direklerimizdir. Tabii ki Rabbim ve Resulallah bizi hayata bağlayan her nefesi borçlu olduğumuzdur."

Gazzeli 350 Yetime Bayramlık Yardımı

Kimse Yok Mu yardımseverlerinin bayramlıkları Filistinli yetimlere ulaştı. Kimse Yok Mu gönüllüleri Filistin Gazze’de Ramazan yardımları kapsamında 350 yetimi yaptığı bayramlık yardımlarıyla sevindirdi. Ayrıca yaşlı bakım evinde iftar programı düzenleyen gönüllüler, Filistinli yaşlılara unutamayacakları bir akşam yaşattı.

Filistin Gazze’ye yıl boyunca çeşitli aralıklarla insani yardım ulaştıran Kimse Yok Mu, Ramazan ayı yardımları kapsamında ihtiyaç sahiplerine ve özellikle yetimlere yardımseverlerinin desteğiyle yardımlarını ulaştırmaya devam ediyor.

Filistin Gazze’de ziyaret ettikleri yetimhanelerdeki 350 yetimi bayramlık ve çeşitli hediyelerle sevindiren gönüllüler, bu Ramazan da yetimlerin umudunu yarım bırakmadı. Hediyelerle mutlu edilen çocukların mutluluğu görülmeye değerdi.

Öte yandan Gazze’de yaşlı bakım evlerinden birini ziyaret eden gönüllüler, düzenledikleri iftar programıyla yaklaşık 40 yaşlıya unutamayacakları bir akşam yaşattı. Uzun zamandır böyle güzel bir iftar yemeği yemediklerini ifade eden yaşlılar, Kimse Yok Mu’ya ve yardımseverlerine teşekkürlerini iletti.

Kimse Yok Mu Bu Ramazan da Sri Lankalı Yetimleri Unutmadı

Kimse Yok Mu gönüllüleri, Ramazan ayı vesilesiyle Sri Lanka'daki 15 çocuğun bulunduğu bir yetimhaneyi ziyaret ederek yetimlerle duygu dolu anlar yaşadı.

Gönüllüler, yaşları 3 ile 5 arasında değişen 15 yetime bebek, araba, balon gibi hediyeler dağıttı. Ardından oynanan çeşitli oyunlarla çocuklara ömür boyu unutamayacakları güzellikte birliktelik dolu anlar yaşatan gönüllüler, yetimlerle aynı iftar sofralarına oturdu.

Ramazan’ın güzelliklerinden yararlandırılan miniklerin mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Yetimlerin eğitimi hususunda özel olarak çalışmalar yürüten Kimse Yok Mu, gelişimlerine pozitif etki edecek şekilde geliştirdiği çeşitli eğitim projeleriyle de onların hayata daha donanımlı başlamasında aktif rol oynuyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden Yetimlere Destek

Kimse Yok Mu’nun çeşitli nedenlerle yetim kalmış çocuklar için dünya genelinde başlattığı ‘Yetim’ kampanyasına ilgi her geçen gün hızla büyüyor.

Kimse Yok Mu ‘Yetim’ kampanyasına, geçtiğimiz günlerde bir destek de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı çalışanlarından geldi. Çalışanlar, yaptıkları bağışla bir yetime bir seneliğine sahip çıkarak, yetimin eğitim, gıda, giyim ve barınma gibi ihtiyaçlarını karşıladı.

Kimse Yok Mu Kocaeli Şube Müdürü Mevlüt Daniş, Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı çalışanlarına bir ziyaret gerçekleştirerek desteklerinden dolayı teşekkürlerini bildirdi. Daniş, Kocaeli halkının desteğinin devamını dileyerek, sponsor olunan yetimin fotoğrafının bulunduğu teşekkür belgesini çalışanlara törenle takdim etti.

Panamalı Yetimler Ramazan’da Unutulmadı

Ramazan yardımları vesilesiyle Panama’da bulunan Kimse Yok Mu gönüllüleri, yetimhane ziyaretleri gerçekleştirerek 100 yetime kumanya yardımı yaptı.

Hogar De La İnfancia- Hermanas Bethlamitas ve Hogar San Jose (Malambo) yetimhanelerini ziyaret eden gönüllüler yanlarında götürdükleri çeşitli hediyelerle yetim çocukların yüzünü güldürdü. Yetimhanelerde barınan 100 kimsesiz çocuğa Ramazan vesilesiyle kumanya yardımı yapıldı.

Panamalı ihtiyaç sahipleri de yardımlardan nasibini aldı. 400 ihtiyaç sahibi aileye kumanya dağıtımı yapan gönüllüler, paylaşmanın mutluluğunu evlerinden çok uzakta, Panama’da ihtiyaç sahipleriyle birlikte yaşadı.

Kahramanmaraş Şubesi Suriyeli Yetimleri Unutmadı

Kimse Yok Mu Kahramanmaraş Şubesi, ülkelerindeki iç savaştan kaçarak komşu ülkelerde mülteci durumuna düşen yüz binlerce Suriyeli mülteciyi unutmadığı gibi ve savaştan dolayı anne veya babasını kaybeden yetim çocukları da unutmadı.

Kahramanmaraş Kılavuzlu Mesire Alanı’nda Özel Ali Kenger Lisesi öğrencileri ve Kahramanmaraş Şubesi Çocuk Kulübü gönüllülerinin birlikte düzenlediği piknik programında çeşitli oyunlarla doyasıya eğlenen çocuklar, mangal ikramlarıyla da mütevazi bir ziyafet çekti.

Kimse Yok Mu Kahramanmaraş Şube Başkanı Mustafa Timurbanga yaptığı açıklamada, “ Biz dernek olarak inşallah bu tür çalışmaları gönüllülerimizden ve hayırseverlerden aldığımız desteklerle devam ettireceğiz. Onları sadece yılda bir defa değil devamlı hatırımızda tutmalıyız. Kimse Yok Mu’ nun bu konuda ciddi çalışmaları bulunmaktadır. Türk ve Suriyeli yetimlerle bu çalışma sınırlı değil. Hedefimiz; tüm dünyadaki yetimlere ulaşmak, onların başlarını okşamaktır.” dedi.

“Efendimiz; yetimi kendine yakin tut. Başını elinle okşa ve onu sofrana oturt. Böyle yaparsan, kalbin yumuşar ve hacetin görülür buyuruyor.” diyerek hadis-i şeriften yetimlerle ilgili bir örnek veren Timurbanga, sözlerine devam etti: “ Bu gün bizde ilimizde olan Suriyeli çocukları soframıza oturttuk ve onlarla birlikte olduk. İnşallah sırasıyla bu yetim çocuklarımızı çocuk kulübümüzün etkinlikleriyle sevindireceğiz. Biliyorsunuz derneğimiz ilk günden beri bütün gönüllü ve yardımseverleri ile birlikte Suriyeli kardeşlerimizin ihtiyacını gidermeye tüm gücüyle çalıştı, çalışmaya da devam etmektedir. Buradan Kahramanmaraşlı yardımseverlerimize bir çağrıda bulunmak istiyorum sizde bir yetimi sevindirin, sizinde bir kardeş aileniz olsun. Yetimlerin başını elinizle okşayın ve onları sofranıza oturtun.”

Gün Parasıyla 30 Yetime Annelik Yapacaklar

"Yetimlerin halinde en iyi anneler anlar” diyen ev hanımları, altın gününü, yetim gününe dönüştürdü. Ev hanımları, bir yılda Afrika’da 30 yetime sahip çıkacaklar.

Ümraniye’nin Tantavi Mahallesi’nde çarşamba günü hummalı bir hazırlık vardı. Ayda iki kez düzenlenen ev kadınlarının vazgeçilmezi ‘altın günü’ için yapılan hazırlıktı bu. Ancak bu ‘altın gününü’ emsallerinden ayıran çok önemli farklar var. Birincisi alışılmışın aksine bu ‘gün’ için hazırlanan mönü, sekiz çeşit börek yerine tavuk-pilav ve şekerpare tatlısından oluşuyor. İkincisi ve daha da önemlisi bu ‘gün’de toplanan para, ev kadınları tarafından Afrika’daki yetimlere bağışlanıyor.

Apartmana Asılan Afiş Yırtıldı

‘Yetim günü’nün sahibi Fatma İlhan Köse, dört çocuk annesi bir ev kadını. Altın günlerini, ev ekonomisine katkı olarak tertiplediklerini söylüyor. 15 günde bir yapılan bu ‘gün’ler için ev kadınlarından yaklaşık 100 TL toplanıyormuş. Televizyonda gördükleri yoksul ve çaresiz Afrikalı yetimler için yüreklerinin paralandığını belirten Köse, ‘altın gününü’ ‘yetim gününe’ çevirmeye karar vermiş. Kimse Yok Mu Derneği’nin kampanya afişlerinden etkilenen Köse, derneğe telefon açarak kampanya hakkında ayrıntılı bilgi almış. Ardından dernekten ‘yetim kampanyası’nın afişini tedarik etmiş. Oturduğu apartmana Kimse Yok Mu Derneği’nin afişini asan Köse, ilk günlerde büyük zorluklarla karşılaşmış. Hatta apartmanın duyuru panolarına astığı afişi yırtanlar olmuş. 

Camdan cama ‘tweet’

Zorluklar Köse’nin azmini kırmamış. Durumu komşusu Ünzile Can’a (31) açmış. Ünzile Can’da ev kadınlarının ‘twitter’ı camdan cama haber ağı sayesinde hem diğer komşularını ve hem de ailesini durumdan haberdar etmiş. Köse, ev kadınları vasıtasıyla dalga dalga yayılan bu dayanışma hareketi ile yetimler için toplam 30 kişiden yardım topladıklarını söylüyor. Aralarında katılımcıların ağabeyleri ve Gümüşhane Kelkit’ten 10 kadın bile var. Güne gelmeyip tavuk-pilav yemeseler bile Gümüşhaneli ev kadınları her ay yetimler için para göndermeyi taahhüt etmiş. Organizasyondan

Kocaların Haberi Yok

Köse “İlk günlerde yürümez diyenler çok oldu. Çünkü İstanbul gibi bir yerde yaşıyorsunuz. Hayat şartları çok zor. Dört tane çocuğa bakıyorsunuz. Bir bakıma eşlerinize bağımlısınız. İlk günler çok ağladım; ama zorlukları Allah’ın inayetiyle komşularımızla aştık. Ev kadınlarının birçoğu eşlerine bile durumu söylemedi. Ev harçlıklarından feragat ettiler. Bir yılda 30 yetime bakmayı hedefliyoruz” diyor. Güne katılanların ablası Filiz Yıldız gözü yaşlı bir şekilde ‘sayılarının artması için çabaladıklarını’ söylüyor.

Yetimlerin Halinden En İyi Anneler Anlar

Köse’ye büyük destek veren komşusu Havva Ak ‘neden yetim’ sorusuna “Bizde anneyiz. Şefkat duygularımız önde. Sokakta bir çocuk düşse bizim canımız yanar. Bugüne kadar kimse bir yetime bakın demedi. Bu günler vasıtasıyla aile bütçesine katkıda bulunuyorduk. Evimizin bir açığını kapatıyorduk. Bunun yerine ‘yetim günü’ yapalım istedik. Çevremde yetim kalan aileler var. Dayım eşini kaybetti ve çocukları ortada kaldı. Bu proje ortaya çıkınca aklıma hemen onlar geldi” şeklinde cevap veriyor.

Kimse Yok Mu Organize Ediyor

Güne katılan Aysun Mert, ‘yetim günü’nden apartmana asılan afiş sayesinde haberdar olmuş. Çocuklara düşkün olduğunu söyleyen Mert’in, hayallerini koruyucu aile olma fikri süslüyormuş. Mert’e göre çocuğu babasız büyütmek neredeyse imkansız. Üç çocuğu olduğunu söyleyen Mert “Babaları hayatta olmalarına rağmen onlara güçlükle bakabiliyorum. Babalarının yokluğunu ise hayal bile edemiyorum” diyor. Güne gelmesinin bir diğer sebebi de güne katılanları yakında tanıması ve güvenmesi. Mert’e göre ‘gün’ olarak yardım toplanmasının bir diğer yararı da ev kadınların için ayda bir yaptırımı olması. Öbür türlü evin kapısını kapatan ertesi gün rehavet göstererek bu yardım kampanyasını unutabilir. Son olarak Köse, bu kampanyanın tüm Türkiye’ye yayılmasını gerektiğinin altını çizerek “Biz merhamet sahibi bir toplumuz. Ekonomik imkanlar bahane edilmemeli. Çünkü kadınlar isterse ayda bir bile olsa bir araya gelip imkanları çevresinde böyle bir gün tertip edebilirler. Şurası unutulmamalı ki yardım etmenin verdiği manevi lezzet, hiçbir dünya nimetinde yok” şeklinde sözlerini noktalıyor.

Alo! Yetim günü düzenlemek istiyorum…

Kamu yararına çalışan dernek statüsündeki Kimse Yok Mu’nun gözetiminde gerçekleştirilen yetim günleri, ev hanımlarına daha çok güven veriyor. Yardımların yerine ulaştırıldığını görmek onları daha da teşvik ediyor. Kimse Yok Mu Derneği yetkilileri ise yetim günü düzenlemek isteyen ev hanımlarının 44 44 593 numaralı danışma hattını aramalarının yeterli olduğunu söylüyor.

İftar Uganda’da Bir Yetimhaneye Uğradı

Kimse Yok Mu, yurt dışı Ramazan kampanyası kapsamında Uganda’da 28 yetimin yaşadığı bir yetimhanede iftar yemeği verdi.

Yetimlere yapılan yardımların Ramazan ayında daha çok anlamlandığına inan Kimse Yok Mu gönüllüleri bu Ramazan da yetimleri unutmadı. Ramazan’ın başladığı bu ilk günlerde Uganda’da bir yetimhaneyi ziyaret eden gönüllüler, çocuklara iftar ettirmeyi ihmal etmedi.

Pilav ve et yemeğinden oluşan besleyici iftar menüsü minikleri oldukça sevindirdi. Aynı masanın etrafında gönüllülerle birlikte iftar deneyimi yaşayan çocukların gönüllüler tarafından ziyaret edilmekten ve yedikleri güzel yemekten dolayı duydukları mutluluk yüzlerinden okunuyordu.

Çeşitli hediyelerle yetimleri sevindiren Kimse Yok Mu gönüllüleri, bu bağışların böylesi uzak coğrafyalarda bu masum yüzleri sevindirmesinden dolayı mutluluklarını ifade ederek, Kimse Yok Mu bağışçılarına Uganda’dan kucak dolusu selam ve şükranlarını gönderdi.

Malavili Yetimlerin Ramazan Sevinci

Geçtiğimiz Haziran ayında Malavi’de yetimlere ve yetim bakımı üstlenen ailelere 40 bin dolarlık insani yardım malzemesi ulaştıran Kimse Yok Mu, yardım faaliyetlerine Ramazan ayında da devam ediyor.

Olmayanın halinden anlamak için insanoğluna verilmiş en güzel fırsatlardan biri olan Ramazan’da açlık ve susuzluk çeken ihtiyaç sahiplerini anlamak kadar, hayatta kimsesi kalmamış yetimlerin halinden de anlamak oldukça önemlidir.

Kimse Yok Mu bu amaçla Ramazan’da yetim yardımlarını bir kat daha artırarak ulaştırmaya devam ediyor. Malavi’de kurduğu iftar sofralarında yetim çocukları ağırlayan Kimse Yok Mu, yetimhanelere yaptığı kumanya yardımlarıyla da yetimlerin imdadına yetişti. Malavi’de 3 ayrı bölgeye yardımlarını ulaştıran Kimse Yok Mu yaklaşık 1000 aileyi kumanya yardımlarıyla sevindirdi.

Bursalı yetim kızın en mutlu günü

Kimse Yok Mu Bursa Şubesi ve Özel Yıldırım Nilüfer Koleji tarafından düzenlenen “Şimdi Kardeşlik Zamanı” programında yardımsever veliler ve hayırseverler bir araya geldi.

Bursa Çırağan Club’da düzenlenen programa pek çok hayırsever de katıldı. Çeşitli giysilerin satışa sunulduğu programda ihtiyaç sahibi yetim genç kızın da kına gecesi yapıldı. Kimse Yok Mu Bursa Şubesi yetkilisi Ayşe Durmaz, dernek hakkında bilgi vererek, “İhtiyacı olan insanların bize yardım edecek Kimse Yok Mu dediği anda dernek olarak biz varız diyoruz. Kurulduğumuz yıldan beri hayırseverler ve ihtiyaç sahipleri arasında köprü oluyoruz. Biz tüm bu yardımları gönüllülerimizin desteği sayesinde yapıyoruz. Biz kardeşlik bağıyla çıktığımız bu yolda kimsesiz bir kardeşimizin kardeşi olacağız. Anne ve babasını kaybetmiş Macide’nin kardeşi olup bugün hep birlikte ona kına gecesini yapıyoruz. Macide böyle bir mekanda bir kına gecesi hiç düşünmemişti ama sizlerin ve gönüllülerimizin desteği ile ona bu olanağı sağladık” dedi.

Programın açılış konuşmasını yapan Özel Yıldırım Nilüfer Koleji Halkla İlişkiler Sorumlusu Tuğba Şengil, “Sponsor firmalar ve hayırseverlerin desteği ile elde edilen gelir ile 3 kardeş okula kırtasiye gereçleri, projeksiyon, bilgisayar ve okulların diğer ihtiyaçları karşılanacak. Bursa dışında Siirt ve Muş’a da yardımlarımızı götürüyoruz. Kış aylarında ayağında yırtık sandaletlerle okula gelen öğrenciler gördük. Bu okullara giysi yardımı yaptık yine okullar için pek çok yardımda bulunduk. Projeksiyon, faks, fotokopi makineleri bağışladık. Dernek ile birlikte yaptığımız ziyaretler sırasında pek çok ihtiyaç sahibi ile buluştuk” dedi.

Olimpiyatlardan kazandığı parayı yetim kardeşlerine bağışladı

Kimse Yok Mu Derneği Kocaeli Şubesi’nin ve Kocaeli Özel Erkul Koleji Mezunları Derneği'nin (ERKOMED) ortaklaşa başlattığı Sudan Darfur Yetimler kampanyasına bir destek de Buse İlay Yıldız’dan geldi.

Tunagür Fen Lisesi 2. sınıf öğrencisi Yıldız, Uluslararası Sosyal Bilimler Olimpiyatları’ndan kendi emeği ile kazandığı ilk parayı Sudan’daki yetim kardeşlerine bağışladı. Başarılı öğrenci, bir de mektup yazarak hiç görmediği Sudan’daki yetim kardeşlerine olan sevgisini şu sözlerle ifade etti: “Biliyorum bu para sizin için büyük değişimler yaratmayacak. Ama belki birinizin daha gözyaşları sona erer, biriniz daha mutlu olabilirsiniz . Ben sizleri sadece görüntülerde izleyebildim. Sadece birkaç anınızı öğrenebildim. Ama inanın gerçekte sizi çok sevdim. Artık dualarımda size yardımcı olmak için Rabbimden sizler için güzel hayatlar istiyorum. Umarım bir gün bende sizlerle birebir tanışma fırsatına kavuşurum. Allah’a emanet olun. Sizi çok seven Buse ablanız’. Sudan’da bir yetimin yıllık masrafı sadece 250 $, bununla yetimlerin bir öğün yiyeceği, giyeceği ve eğitimleri karşılanıyor.

Somali’de ilk yetimhane ‘Umut’ oldu

Somalili yetimlerin hayat şartlarının iyileştirilmesini amaçlayan Kimse Yok Mu, 200 yetimin barınacağı Umut Yetimhanesi’ni düzenlenen törenle açtı.

Açılışa, Somali Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Abdulkadir Sh-Ali İbrahim, Kimse Yok Mu Somali Temsilcisi Orhan Erdoğan’ın yanı sıra gönüllüler ve Somalili halk katıldı. Devlet okulu statüsünde bulunan yetimhaneden, ilköğretim çağında gelmiş 70’i yatılı olmak üzere toplam 200 yetim yararlanacak.

700 metrekare kapalı alana kurulan yetimhanenin yapım masrafları ve yemek, eğitim, kırtasiye gibi her türlü giderleri Meral-Ömer Erden Ailesi ve Hollandalı hayırseverlerin desteğiyle Kimse Yok Mu tarafından karşılanacak.

Sudan’da yetimhane yaptıran Y. Çelikkol: Hayalimiz gerçek oldu

Kimse Yok Mu Derneği’nin Sudan’da yürüttüğü yardım faaliyetlerinde aktif rol alan Yasemin Yusufoff Çelikkol ve Gürkan Çelikkol çifti, Sudanlı Yetimler Kampanyası kapsamında hayata geçirdikleri “Yetimhane ve Aşevi” projesi için duydukları mutluluğu dile getirdi.

Sudan Nyala bölgesinde yürütülen projede 2 yetimhane ve 1 aşevi binasının inşaatını finanse ederek yetimlerin kullanımına bağışlayan Çelikkol çifti, 2007 yılından beri bir yetimhane yaptırma hayalleri olduğunu ve Kimse Yok Mu Derneği sayesinde bu hayallerini gerçeğe dönüştürmenin sevincini yaşadıklarını söyledi. Bir hayatı değiştirmenin, çiçek açtırmanın ve mutluluklarına vesile olmanın çok güzel bir duygu olduğunu belirten Yasemin Yusufoff Çelikkol “Bizim yetimlerle ilgili bir doyumsuzluğumuz vardı. Onlar için bir şey yapmamız gerektiğini düşünüyorduk. Sudan’daki yetimhane ve aşevleri bu doyumsuzluğumuzu bir nebze olsun hafifletti. Çok mutluyuz…” dedi. 

İSTANBUL’DA BİR DAİRE SAHİBİ OLMAKTAN DAHA AZ MALİYETLİ

İlk defa Sudan Katarakt Projesi ile Kimse Yok Mu Derneği’ni tanıdıklarını belirten Gürkan Çelikkol ise yetimlere sahip çıkmanın düşünüldüğü gibi masraflı olmadığını ve Sudan’daki yetimhane inşaatının kısa sürede düşük bir maliyetle tamamlanabildiğini söyledi. Bir yetimhanenin İstanbul’da bir daire sahibi olmaktan çok daha az bir maliyetle yaptırılabileceğini ifade eden Çelikkol, sahip olduğumuz maddi imkânlarda yetimlerin de bir hakkı olduğunu söyledi.

HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ

Kimse Yok Mu Derneği Sosyal Projeleri Koordinatörlüğü yetkililerinin, işyerlerinde ziyaret ederek Sudanlı çocukların defter olarak kullandığı tahtalardan birini hediye ettikleri Çelikkol çifti, Sudanlı Yetimler Projesi’nin hayati anlamda önem taşıyan bir proje olduğunu ve bundan sonra da yetimler için her türlü desteğe hazır olduklarını dile getirdi. Çift ayrıca, Kimse Yok Mu Derneği’nin, yardımseverler ve gönüllülerinin desteğiyle Sudan’da yeni projeleri hayata geçireceğine inandıklarını da sözlerine ekledi.

Somaliland Eğitim Bakanı'ndan Yetim Projesi değerlendirmesi

Somaliland Eğitim Bakanı Marwa Samsan Abdi Cabdi Aadan, verdiği röportajda Kimse Yok Mu'nun ülkelerinde yaptığı faaliyetleri ve yetim projesi kapsamında yapılabilecekleri değerlendiriyor.

Behçar Hera'nın hikâyesi

Somalilandlı yetim Behçar Hera, kendi hikâyesini bizlere aktarıyor.

 

Nadide Sultan’ın Sudanlı bir kızı oldu

Komşumuz Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan mülteciler için başlatılan yardım kampanyasına destek veren ses sanatçısı Nadide Sultan, şimdi de elini Sudan’ı ikiye bölen iç savaşa uzattı.

Sanatçı Nadide Sultan, Kimse Yok Mu’nun başlattığı ‘Yetim’ kampanyası çerçevesinde iç savaşta ailesini kaybeden 12 yaşındaki Hamse Amed Süleyman isimli kız çocuğunun bakımını üstlendi. “Kaybettiği ailesinin sıcaklığını veremesem de küçük omuzlarındaki büyük yükü biraz olsun hafifletmek bana sonsuz mutluluk verecektir” diyen Nadide Sultan, Hamse’nin bir yıl boyunca gıda, sağlık ve eğitim giderlerini karşılayacak.

Günde 1 dolara 1 çocuk kurtarabilirsiniz

Günde sadece 1 dolar vererek yılda 360 dolara bir çocuğun hayatını hastalıklardan ve çocuk ticareti yapan çetelerden kurtarılabileceğini söyleyen Nadide Sultan, herkesi bu anlamlı kampanyaya katılmaya davet etti. 5777’ye sms gönderin Türkiye’de yaşayan hayranlarına seslenen Nadide Sultan, tüm hayranlarını cep telefonlarından ‘Yetim’ yazıp 5777’ye kısa mesaj göndererek yetimler için oluşturulan havuza 5 lira bağışlamaya çağırdı.

İletişim

Genel Merkez

Telefon : 0 (216) 521 80 80

Faks : 0 (216) 520 16 16

E-mail : info@kimseyokmu.org.tr

Adres : Mimar Sinan Mah. Basra Cad. No:24 Sultanbeyli / İSTANBUL

Yetim Yardım Konu Başlıkları

Yetimhane İnşa Etmek

Yetimhane Tadilatı Yapmak

Yetimhane Tefrişatı Yapmak

Yetimlere Kırtasiye Desteği Sağlamak

Yetimlere Evlilik Desteği Sağlamak

Yetimlere Mesleki Eğitim Desteği Sağlamak

Yetimlere Sağlık Desteği

Yetimlere Gıda, Kıyafet Desteği